|
Škola pod lupou
Pohľad zvonku ...
Základná umelecká škola stojí na smižianskom Námestí Pajdušáka a svojou existenciou dotvorila a uzatvorila celé námestie. Tento „chrám umenia“ sa stal výzvou ku vzkrieseniu architektonickej avantgardy stredovekého Spiša. O návrh budovy školy sa postaral Ing. arch. Dušan Burák z architektonického štúdia v Košiciach. Zastavanú plochu tvorí približne 639 m2. Priestory sú diferencované podľa charakteru výučby. Ich riešenie vychádza z poznatku, že už sám priestor je spoluúčinkujúcim výchovným nástrojom k výučbe súčasného umenia. Tento fakt korešponduje aj s moderným vývojom architektúry. Svojím postmoderným „výzorom“ v rámci celkového námestia potvrdzuje akési historické a kultúrne vrstvenie obce. Vonkajší vzhľad budovy, ktorý pôsobí moderne a súčasne, má za cieľ priťahovať predovšetkým deti a mládež. Do užívania bola budova školy odovzdaná v máji 2004. V septembri toho roku sa ju podarilo zaradiť do siete základných umeleckých škôl a spustiť jej samotnú prevádzku. Obrovským ocenením sa stalo získanie Ceny Dušana Jurkoviča 2004, ktorú novovzniknutej stavbe udelil Spolok architektov Slovenska.
... a čo tak nazrieť dnu?
Kroky každého z vás, kto sa rozhodne navštíviť jednu z najnovších umeleckých škôl, povedú najprv do predsiene. Patria k nej šatňové a vešiakové lavičky umožňujúce prezúvanie žiakov. Zo vstupného priestoru sa vchádza do viacúčelovej sály (auly) a do dlhej chodby smerujúcej ku všetkým zvyšným priestorom. Aula, alebo ináč koncertná sála, je najväčšou zo školských miestností. Jej posolstvom je slúžiť predovšetkým žiakom k ich vlastným koncertným aktivitám, popri nich sa však stáva viacúčelovou z pohľadu rôznych kultúrno-spoločenských akcií či udalostí obecného charakteru. No mimo nich sa v bežný deň stáva „obyčajnou triedou“, v ktorej sa možno učiť nástrojovej hre. Z ďalších priestorov sú po ľavej strane ako prvé priestranné WC pre žiakov (zvlášť pre dievčatá a chlapcov). Nasleduje riaditeľňa a zborovňa v jednom, miestnosť zariadená technikou potrebnou k vyučovaniu a nevyhnutnou ku všetkým školským aktivitám (počítače s internetom, tlačiarne,kopírovacie zariadenie, telefónna linka a pod.) i malou kuchyňou pre pedagogický kolektív. Oproti riaditeľni a zborovni otvára návštevníkom svet tanca presklenná stena pohybovo – tanečného štúdia. Priestory k vyučovaniu pohybu možno chápať ako dve samostatné plochy zariadené zrkadlami a madlami, šatňovým priestorom a odkladacími skrinkami, dokonca i so sprchovacím kútom. K pohybovému štúdiu patrí aj klavír nevyhnutný pre samotnú korepetíciu. Za tanečnými priestormi nasleduje spojená literárno – dramatická miestnosť s multimediálnou galériou. Jednotlivé svety delí poschodie. Kým herci stoja „nohami na zemi“ a učia sa dramatickému umeniu na prízemí, nad nimi môže na šiestich počítačoch prebiehať výučba výtvarného odboru smerujúca k spoznávaniu multimediálneho sveta a grafiky. Ľavú stranu chodby lemujú tri samostatné učebne slúžiace k výučbe nástrojovej hry a spevu. Vybavené sú účelovým nábytkom, potrebnými pomôckami a sú vkusne a esteticky vyzdobené. Keďže samotní zakladatelia a navrhovatelia školy nepredpokladali, že tri individuálne učebne budú nedostačujúce k výučbe siedmych nástrojov a toľkého počtu detí, začala sa nástrojová hra sústreďovať aj v iných školských miestnostiach (okrem spomínanej auly, je to i tanečná, literárno-dramatická miestnosť i nasledovný priestor určený k vyučovaniu hudobnej náuky). Skupinová výučba hudobnej náuky, ako povinnej súčasti ku získaniu nástrojovej zručnosti, patrí k jednej z ďalších väčších miestností. Zariadená je modernými školskými lavicami, tabuľami, zvukovým zariadením určeným k posluchu, rytmickými a melodickými nástrojmi, klavírom, šatňovým priestorom a umývadlom. Poslednou z veľkých učební je ateliér výtvarného odboru obsahujúci pracovné stoly, umývadlá a rôzne výtvarné pomôcky.
Trápi vás čas ?
Rozvrh hodín a časový harmonogram výučby je väčšinou vec dohody medzi stranou zastupujúcou žiaka a stranou samotného pedagóga. Kolektívne odbory (tanečný, výtvarný, LDO) poskytujú menšiu možnosť časového prispôsobenia, keďže ide o skupinové vyučovanie. Individuálny prístup v hudobnom odbore však dovolí vytvoriť žiakovi rozvrh primeranejšie k jeho časovým požiadavkám. Kedy ... ? Vyučovanie prebieha len v popoludňajších hodinách, aby vzdelávanie v oblasti umenia nenarúšalo pravidelnú školskú dochádzku v základnej škole, či v škole vyššieho typu. Začiatok i koniec vyučovania je individuálny v každom odbore, no nachádza sa v časovom rozmedzí 12 00 až 20 00 hod.
... a ako dlho?
Výučba v jednotlivých odboroch trvá rozdielne dlho. Nástrojová hra v hudobnom odbore disponuje 70 minútami týždenne. Zväčša sa rozložia na dve 35 – minútové hodiny s individuálnym prístupom pedagóga. Vyučovanie spevu prebieha len raz týždenne na 45 – minútovej hodine (1 vyučovacia hodina). Presne rovnako dlhá je aj povinná hodina hudobnej náuky, ktorá je súčasťou rozvrhu hudobníka len počas sedemročného I. stupňa základného štúdia. Popri uvedených hodinách hudobného odboru je možné počítať aj s komornou hrou/zborovým spevom, obligátmi či nepovinne voliteľnými predmetmi. Štúdium hudby možno rozvíjať aj počas štvorročného II. stupňa hudobného vzdelávania. Časová dotácia v rámci tanečného odboru sa priamoúmerne zvyšuje s rastúcim vekom žiaka. V 1. – 3. ročníku sa deti zoznamujú s pohybom 135 minút týždenne (3 vyučovacie hodiny), zatiaľ čo v 4. – 7. ročníku je to už zhruba 200 minút (4,5 vyučovacích hodín). Žiaci, ktorí sa rozhodnú v pohybovej kultúre pokračovať aj na II. stupni základného štúdia, navštevujú týždenne 5 vyučovacích hodín (225 minút). Na podobných princípoch stojí aj literárno–dramatický odbor. Prváci a druháci sa dramatickému umeniu venujú 2 vyučovacie hodiny týždenne, žiaci 3. – 5. ročníka 4, 5 vyučovacích hodín a absolventi končiaceho 6. ročníka až 5 hodín. Tí, ktorí sa však svoju lásku k slovu budú snažiť rozvíjať i počas výučby II. stupňa, budú tak môcť robiť počas 245 minút (5,5 vyučovacích hodín). Malí predškoláci sa s výtvarným umením zoznamujú 2 vyučovacie hodiny (90 minút) týždenne. Počas 1. – 8. ročníka I. stupňa disponuje výtvarný odbor už 3 hodinami (135 minútami), pričom od 5. ročníka je možné samotné vyučovanie
|
|